Furminator dla kota – jak go używać?

Dbanie o sierść jest jednym z podstawowych elementów wpływających na zdrowie i prawidłowy wygląd pupila. Szczególnym wyzwaniem dla właściciela jest okres linienia, kiedy sprzątanie wszędzie obecnej w domu sierści wydaje się być niemożliwym do zrealizowania zadaniem. Furminator jest narzędziem które skutecznie ogranicza linienie i dba o prawidłową pielęgnację gęstej sierści.

 

Czym jest furminator?

Furminator jest rodzajem trymera – służy do usuwania nadmiaru podszerstka oraz oczyszcza sierść z martwych włosów. Urządzenie okazało się hitem w salonach groomerskich dla psów, a teraz zyskuje coraz większą popularność w pielęgnacji kotów. Nie skraca sierści, a przy prawidłowym korzystaniu nie narusza włosa okrywowego i nie drażni skóry zwierzęcia.

Składa się z dwóch części:

  • wyprofilowanego uchwytu,
  • grzebyka stworzonego z gęsto osadzonych, metalowych ząbków.

Ważne jest, aby dostosować model trymera do wielkości kota i długości jego sierści. Źle dobrane urządzenie może okazać się nieskuteczne, uszkodzić sierść lub wywoływać podrażnienia. Oryginalne furminatory dla kotów występują w czterech wersjach:

  • furminatory do krótkiej sierści kotów małych ras,
  • furminatory do krótkiej sierści kotów średnich i dużych ras,
  • furminatory do długiej sierści kotów małych ras,
  • furminatory do długiej sierści kotów średnich i dużych ras.

Które koty potrzebują furminatora?

Furminator jest specyficzną szczotką do podszerska dla kota, która została zaprojektowana z myślą o rasach intensywnie liniejących i posiadających gęstą, podwójną okrywę włosową. Szczególnie przydaje się w pielęgnacji kotów długowłosych o bogatym podszerstku, ponieważ taka budowa szaty szczególnie utrudnia pozbycie się martwego włosa. W handlu dostępne są trymery dla kotów długowłosych i krótkowłosych.

Rasy, dla których szczególnie rekomendowany jest furminator to:

  • kot norweski leśny,
  • maine coon,
  • kot perski,
  • ragdoll,
  • kot syjamski
  • kot syberyjski
  • kot somalijski
  • kot abisyński
  • amerykański bobtail,
  • kot bengalski,
  • kot birmański,
  • kot brytyjski krótkowłosy,
  • kot egzotyczny krótkowłosy,
  • kot himalajski,
  • koty nierasowe o bogatym podszerstku.

Urządzenia nie powinno się używać u kotów posiadających delikatną, pojedynczą okrywę włosową lub skąpy podszerstek. W takich przypadkach możemy zniszczyć delikatny włos okrywowy i podrażnić skórę zwierzęcia.

Furminator nie powinien być używany u kotów następujących ras:

  • devon rex,
  • cornish rex,
  • sfinks,
  • kot balijski,
  • kot burmski
  • kot hawański
  • kot jawajski,
  • korat,
  • LaPerm,
  • kot orientalny,
  • ragamuffin,
  • kot tiffany,
  • angora turecka,
  • turecki van,
  • york chocolate,
  • koty nierasowe o pojedynczej, delikatnej okrywie włosowej.

Sposób działania furminatora

Furminator posiada metalowy grzebyk zaprojektowany w taki sposób, aby usuwał martwy podszerstek bez naruszania włosów okrywowych. Stalowe ząbki sięgają w głąb okrywy włosowej, wyciągając luźny włos bez drażnienia skóry. Furminator zapobiega powstawaniu kołtunów, ale nie jest przeznaczony do rozplątywania lub skracania sierści.

Usuwa martwy włos o skuteczniej niż zwykła szczotka lub grzebień. Wyczesywany włos zbiera się grzebyku. Zdecydowaną zaletą oryginalnych furminatorów jest to, że nie wymagają ręcznego wyciągania sierści spomiędzy ząbków – posiadają wygodny przycisk pozwalający na jej usunięcie.

Jak używać furminatora?

Korzystanie z tego specjalnego rodzaju szczotki dla kota – furminatora przynosi wiele korzyści – pod warunkiem że jest używany prawidłowo!

Ważne jest, aby przed zastosowaniem urządzenia dokładnie przeczytać jego instrukcję obsługi.

  1. Zanim użyjesz furminatora upewnij się, że w sierści nie ma posklejanych włosów ani kołtunówSplątane włosy spróbuj najpierw rozplątać ręcznie, a następnie delikatnie rozczesać tradycyjnym grzebieniem lub szczotką. Aby ułatwić sobie zadanie, użyj specjalnego balsamu przeciwko kołtunom w formie sprayu. W trudniejszych przypadkach, kołtun kota możesz bardzo ostrożnie odciąć nożyczkami o tępych końcówkach (tylko w przypadku pewności że podczas procesu nie zranisz zwierzęcia). Jeżeli nie jesteś w stanie poradzić sobie ze skołtunioną sierścią, najwłaściwsze będzie skontaktowanie się z salonem groomerskim.
  2. Przed czesaniem sprawdź czy na ciele kota nie ma jakichkolwiek guzków, grudek, skaleczeń lub siniakówUżywanie furminatora na chorych lub zranionych częściach ciała może sprawić zwierzęciu niepotrzebny ból. Unikamy czesania miejsc w przypadku których kot reaguje bólowo.
  3. Używaj furminatora jedynie, kiedy kot jest suchyMokra sierść wykazuje większą wrażliwość na uszkodzenia, dlatego narzędzie nie nadaje się do stosowania po kąpieli.
  4. Czesz „z włosem”, nigdy „pod włos” – Wyczesuj sierść delikatnymi, płynnymi ruchami zaczynając od karku. Wykonuj długie pociągnięcia zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów (od głowy do ogona). Staraj się nie wyczesywać zbyt intensywnie jednego miejsca, ponieważ może to spowodować nadmierną utratę podszerstka.
  5. Regularnie usuwaj sierść, która zbiera się na grzebyku – Ta czynność sprawi, że każde pociągnięcie furminatora będzie najbardziej efektywne i zapewni lepszą higienę pielęgnacji.
  6. Wykonuj delikatne ruchy – Korzystanie z furminatora nie wymaga stosowania siły. Czesz kota delikatnymi pociągnięciami, szczególnie ostrożnie w okolicach gdzie skóra jest najbardziej wrażliwa – w okolicach brzucha, pachwin, głowy i szyi.

Jak często używać furminatora?

To, jak często powinno się używać furminatora uzależnione jest od rodzaju sierści i intensywności linienia kota. Nie jest to narzędzie z którego należy korzystać codziennie – do codziennej pielęgnacji przeznaczone są tradycyjne grzebienie, zgrzebła i włosiane szczotki.  Ten specyficzny rodzaj szczotki do czesania kota – furminator został zaprojektowany z myślą wspierania równowagi wymiany okrywy włosowej zwierzęcia. Zaniedbanie pielęgnacji podszerstka skutkuje gromadzeniem się martwych włosów przy skórze, co działa drażniąco i zwiększa ryzyko wystąpienia dermatoz. Zbyt częste używanie trymera może natomiast powodować nadmierną utratę podszerstka, który pełni ważną rolę w  regulacji temperatury ciała zwierzęcia. Z tego rodzaju trymera korzystamy nie częściej niż raz w tygodniu. Jeżeli kot nie traci dużo sierści, można z niego korzystać rzadziej – raz lub dwa razy w miesiącu.

Furminator – cena

W porównaniu do innych narządzi stosowanych w pielęgnacji futra (takich jak zgrzebło czy tradycyjna szczotka) furminator dla kota jest dość kosztowną inwestycją. Cena oryginalnych furminatorów waha się w granicach od 100 do 150 zł. Cena zależna jest od wersji trymera (która jest dostosowana do długości sierści i rozmiaru kota) i marży sklepu w którym kupimy urządzenie.

Wady furminatora

Pielęgnacja z użyciem furminatora przynosi wiele korzyści, jednak tak jak każdy produkt, ma on swoje wady. Jedną z wad jest wysoka cena urządzenia – może ona zniechęcić niektórych właścicieli do jego zakupu. Należy pamiętać, że jest to narzędzie które służy wyłącznie usuwaniu martwego podszerstka – nie poradzi sobie z posklejaną sierścią i kołtunami. Nieprawidłowe używanie furminatora może powodować podrażnienie skóry lub uszkodzenia sierści.

Korzyści z korzystania furminatora

Regularne korzystanie z furminatora nie tylko wpływa na atrakcyjniejszy wygląd kota, ale też działa korzystnie na jego zdrowie i samopoczucie. Zabieg zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych chorób skóry oraz ogranicza ryzyko zakłaczenia wskutek wylizywania i połykania martwych włosów. Zdecydowaną zaletą furminatora jest to, że jest łatwy w użyciu. Nie jest męczący dla rąk, ponieważ praktycznie nie wymaga wykorzystania siły fizycznej.

Zwykłe grzebienie, zgrzebła i szczotki dla kotów krótkowłosych lub długowłosych nieszczególnie radzą sobie z nadmiarem martwego podszerstka i w niewielkim stopniu go usuwają. Furminator jest bardzo efektywny w walce z uporczywym linieniem – regularne używanie ogranicza ilość pozostawianej na meblach i podłogach sierści nawet o 90%.

Co najważniejsze, zabieg nie jest nieprzyjemny dla kotów, wiele z nich traktuje go jako pieszczotę. Czesanie nie jest bolesne, ponieważ nie dochodzi do wyrywania zdrowych włosów, tylko usuwania tych, które już wypadły. Regularne czesanie kota poprawia ukrwienie skóry i stymuluje naturalną produkcję łoju – elementu naturalnej bariery chroniącej przed patogenami.  Zapewnia zdrowy wygląd okrywy włosowej i wspomaga jej odnowę.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Bieżnia wodna dla psa – gdzie kupić i jak używać?
Jak wytresować psa – poradnik jak wytresować szczeniaka oraz jak wytresować dorosłego psa
Miauczenie kota w nocy – jak oduczyć kota miauczenia w nocy?
Domowe sposoby na pchły u kota – dowiedz się jak pozbyć się pcheł u kota
Czy można kąpać kota? Jak często kąpać kota?
Wyprawka dla kota – niezbędne wyposażenie dla kota
Hamak dla kota – jak zrobić samemu? Gdzie kupić?
Krople walerianowe dla kota – jak działają i zastosowanie
Jak wybrać karmę weterynaryjną dla kota?
Jak często kąpać psa? Dowiedz się jak zadbać o higienę swojego pupila
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *